A változás, mely kívülről érkezik az életünkbe azért jön, hogy tanuljunk belőle, tovább tudjunk haladni az egyéni életúton, így nem azon van a hangsúly, hogyan minősítjük. Érezhetjük jónak vagy rossznak, a mi értékítéletünkön/beállítódásunkon múlik.
Előfordulhat, hogy félünk a változástól. Ez egyrészt abból is fakadhat, hogy nincs ismeretünk/tapasztalatunk az adott témában, amivel kapcsolatban a változás megérkezett az életünkbe, a környezetünk nem támogató felénk, félünk az elengedéstől az eddig megszokott emberek/helyzetek tekintetében, de befolyással lehet az adott élethelyzetben betöltött szerepünk is. Vagy csak egyszerűen nem tűnik fel, hogy változásra lenne szükségünk.
változás
A változás elfogadása
Jó, ha felismerjük, milyen szituációban vagyunk, abban milyen szerepet töltünk be, őszintén szembe nézünk vele és tudatosítjuk. Az elfogadás az első lépés lehet, ezután már könnyebb válaszolni a „hogyan tovább?” kérdésre. Másokra kevésbé lehetünk befolyással, leginkább önmagunkon és a saját hozzáállásunkon tudunk dolgozni. Felkutathatjuk a saját belsőnkben meglévő válasz lehetőségeket, vagy kutathatunk új eszközök után, melyek közelebb visznek a továbblépéshez. Olvashatunk például könyveket, cikkeket, kereshetünk tanfolyamokat, beszélhetünk barátainkkal vagy kérhetünk életvezetési tanácsadást. Lényeg, hogy tanuljunk, bővítsük az eszköztárunkat, ismerjük meg új oldalunkat.
változás